شرکت پگاه
علمی

مهمترین رویدادهای آسمانی سال ۱۳۹۶

وقوع دو ماه گرفتگی، دو خورشید گرفتگی، بارش شهابی پرساووشی، بارش شهابی اسدی و بارش شهابی دو پیکری از مهمترین رویدادهای آسمانی سال ۱۳۹۶ هستند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: در سال گذشته یعنی سال ۱۳۹۵ شاهد سه ماه گرفتگی از نوع نیم سایه و دو خورشید گرفتگی از نوع حلقوی بودیم که این خورشید گرفتگی ها در ایران قابل مشاهده نبودند.

مهندس مسعود عتیقی افزود: گذر سیاره تیر از مقابل خورشید را شاید بتوان از مهمترین رویدادهای نجومی قابل رصد از ایران در سال گذشته عنوان کرد که در روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ اتفاق افتاد و گروه کاربردی انجمن نجوم آماتوری ایران با برگزاری همایش علمی در روزهای قبل از این واقعه اطلاع رسانی مناسبی در این زمینه برای عموم داشتند.

وی در خصوص مهمترین رویدادهای آسمانی سال ۱۳۹۶ گفت: امسال همچون سال های دیگر شاهد رویدادهای شاخص نجومی خواهیم بود که از جمله آنها می توان به ماه گرفتگی روز دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ اشاره کرد؛ این ماه گرفتگی از ساعت ۲۲:۵۰ به وقت ایران آغاز می شود اما به دلیل اینکه بخش محدودی از ماه تحت پوشش سایه زمین قرار می گیرد، این ماه گرفتگی بسیار جزئی و در عین حال در کشور با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود. آسیا، استرالیا، شمال غرب آمریکا و اقیانوس آرام مناطق تحت پوشش این گرفت خواهند بود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: بارش شهابی پرساووشی از دیگر رویدادهای مهم نجومی سال ۹۶ خواهد بود؛ این شهاب باران روز شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ روی می دهد اما به دلیل وجود نور زیاد ماه پس از بدر پیش بینی خوبی برای رصد شهاب های این بارش نمی شود.

عتیقی ادامه داد: دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، کسوف کاملی رخ می دهد که در ساعت ۱۸:۲۶ به وقت جهانی آغاز می شود؛ این گرفت خورشید در ایران قابل مشاهده نیست اما سایه ماه از اقیانوس آرام آغاز و از شرق تا غرب آمریکا را درمی نوردد و در اقیانوس اطلس این واقعه پایان می یابد.

وی خاطر نشان کرد: جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶، بهترین بارش شهابی سال یعنی بارش اسدی را شاهد خواهیم بود این شهاب باران در ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه تاریخ یاد شده به وقت ایران به اوج خود می رسد. در این شهاب باران میان ۲۰ تا ۶۰ شهاب در ساعت پیش بینی می شود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶، بارش شهابی دو پیکری با ۶۰ تا ۱۲۰ شهاب در ساعت رخ خواهد داد که از نظر تعداد شهاب بیشترین آمار برای رصد را خواهد داشت. در این شب ماه در وضعیت تربیع آخر خواهد بود.

عتیقی گفت: چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶، خسوف کامل ماه روی می دهد بیشتر نقاط ایران پس از مرحله گرفت کامل و اتمام این مراحل بقیه گرفت جزئی را شاهد خواهند بود. در این گرفت ماه تا زمان وقوع گرفت کلی زیر افق بوده و امکان مشاهده آن در ایران نیست.

وی افزود: این گرفت ۱۷:۳۸ دقیقه با طلوع ماه در ایران قابل مشاهده خواهد بود و ۱۸:۴۱ دقیقه گرفت جزئی پایان و گرفت نیم سایه (خسوف غیر مرئی) تا ۱۹:۳۸ دقیقه این شب ادامه دارد.
عتیقی ادامه داد : خورشید گرفتگی روز پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ از دیگر رویدادهای آسمانی مهم امسال به شمار می رود که در جنوب قاره آفریقا و اقیانوس منجمد جنوبی رخ خواهد داد و در ایران قابل مشاهده نخواهد بود.

نمایش بیشتر
شرکت پگاه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید