شرکت پگاه
پزشکی

همه چیز درباره عوارض استفاده از داروی وارفارین

یک متخصص داروسازی بالینی با تاکید بر اینکه بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند باید در صورت شروع مصرف داروی جدید با پزشک خود مشورت کنند، گفت: بیمارانی که این دارو را مصرف می کنند؛ باید در صورت مشاهده علائمی مانند دفع مدفوع تیره یا خونی، استفراغ خونی، درد شکمی شدید، تیرگی رنگ ادرار، خون دماغ شدن بدون علت خاص، خونریزی های شدید و غیر معمول در دوران قاعدگی و خونریزی از لثه ها به هنگام مسواک زدن به پزشک مراجعه کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفرینش، دکتر سپیده الیالسی ، با بیان اینکه وارفارین یک داروی ضد انعقاد است که از سرعت لخته شدن خون می کاهد، گفت: این نوع دارو در بیماران مختلف مانند افرادی که دریچه مصنوعی قلب و یا سابقه تشکیل لخته خون دارند، استفاده می شود.

وی افزایش احتمال بروز خونریزی را مهم ترین عارضه جانبی مصرف داروی وارفارین دانست و گفت: به دلیل اثر ضد انعقادی، این نوع دارو ممکن است در نواحی مختلف بدن ایجاد خونریزی کند که این احتمال در صورت مصرف بیش از حد و بروز تداخلات دارویی افزایش پیدا می کند.

این متخصص داروسازی بالینی در خصوص علائم هشدار دهنده برای بیماران اظهار کرد: بیمارانی که از داروی وارفارین مصرف می کنند؛ باید در صورت مشاهده علائمی مانند دفع مدفوع تیره یا خونی، استفراغ خونی، درد شکمی شدید، تیرگی رنگ ادرار، خون دماغ شدن بدون علت خاص، خونریزی های شدید و غیر معمول در دوران قاعدگی و خونریزی از لثه ها به هنگام مسواک زدن به پزشک مراجعه کنند.

الیاسی یادآور شد: به دلیل احتمال بالای خونریزی در این بیماران حتی اگر در صورت تصادف و ضربه به سر علامت خاصی هم در آنها وجود نداشت، باید به پزشک مراجعه کنند.

لزوم مراجعه به پزشک در صورت مشاهده کبودی در بدن

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: بروز خونریزی یا کبودی بدون علت در مصرف کنندگان وارفارین می تواند نشان دهنده مصرف بیش از حد این دارو باشد و به همین دلیل بیماران باید به پزشک مراجعه کنند تا مقدار آن را با توجه به شرایط فرد تنظیم کنند.

وی با اشاره به اینکه می توان داروهای تزریقی مانند هپارین و انوکساپارین را در مواقع ضروری جایگزین وارفارین کرد، گفت: البته این نوع از داروها به دلیل تزریقی بودن چندان مطلوب نیستند و داروهای خوراکی جایگزین هم در ایران به راحتی در دسترس نیستند.

نکروز پوستی از عوارض مصرف وارفارین

این متخصص داروسازی بالینی افزود: نکروز پوستی به صورت ایجاد نواحی قرمز تیره یا سیاه در پوست از دیگر عارضه های نادر مصرف این نوع دارو است که درصورت مشاهده باید به پزشک مراجعه شود.

الیاسی تصریح کرد: بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند باید در صورت شروع مصرف داروی جدید حتی ساده ترین دارو ها مانند استامینوفن، ایبوپروفن و مولتی ویتامین ها هم با پزشک خود مشورت کنند زیرا احتمال بروز تداخل و افزایش خطر خونریزی در آنها وجود دارد.

لزوم ثابت بودن رژیم غذایی

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان خاطر نشان کرد: رژیم غذایی این دسته از افراد باید ثابت باشد و چندان تغییر نکند، به خصوص غذاهایی مانند کلم و اسفناج که مقدار زیادی ویتامین K دارند؛ باید با مقدار ثابت مصرف شوند.

نمایش بیشتر
شرکت پگاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید